Jméno:
Heslo:

<<    / 2024   >>
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Fotogalerie2010
Obrázek vstupu do části galerie Vánoční schůzka.

Vánoční schůzka


U nastrojeného stromečku jsme se sešli v naší klubovně ve čtvrtek 16. prosince. Byla to poslední schůzka roku 2010. Vánoční atmosféra byla všude kolem nás. V úvodu schůzky jsme si sedli společně ke stolu a pustili se do „papání kapra“. Sice jsme se nenajedli, někteří byli celí od mouky, ale nasmáli jsme se. Po slavnostní „večeři“ následovaly tradice. Pouštěli jsme lodičky, jablíčko jsme rozsekávali sekerou a šupinu jsme z kapra rovnou strhávali. Nezapomněli jsme ani na házení papučí. Potom jsme si sedli znovu kolem stolu a ochutnávali jsme cukroví, které nám maminky nabalily. Zapálili jsme všechny čtyři svíčky na adventním věnci a povídali si. Ke konci schůzky jsme si rozdělili dárečky, kterých bylo pod stromečkem mnoho. Byl tam dokonce jeden obrovský dárek pro všechny PIONÝRY ZE ŠENOVA! Čas utekl strašně rychle a tak nám nezbývalo nic jiného než se rozloučit – v příštím roce zase „AHÓÓÓJ“!
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Pionýrský Mikuláš.

Pionýrský Mikuláš


Letos podruhé naděloval PioMikuláš. V neděli 5. prosince 2010 večer objížděl pionýrský Mikuláš společně s pěti čerty a dvěma andílky děti z PS Šenov. Čertíci se snažili získat nějaké z dětí do svých pytlů, aby si je mohli odnést do pekla, ale nakonec museli sami uznat, že žádné z dětí není tak zlobivé, aby si peklo zasloužilo. Některé děti sice měly namále, ale zachránily je maminky, které čerty podplatily perníčky a bábovkami. Všechny děti tak dostaly sladké odměny, andílci s Mikulášem byli spokojení a čerti měli sice prázdné pytle, ale do pekla se vraceli s plnými bříšky…
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Loučení s podzimem v pohádkovém sadu.

Loučení s podzimem v pohádkovém sadu


V úterý 16. listopadu 2010 večer se to v Ostravě v Komenského sadech rozzářilo. U pomníku se sešlo přes 120 dětí, rodičů a pohádkových bytostí. Všichni se přišli rozloučit s podzimem. Čekala nás procházka parkem s lampióny. Po cestě jsme potkávali různá strašidla, která na nás vykukovala ze křoví nebo ze stromů a z některých šel vážně strach! Na konci trasy měly děti za úkol napsat na lístečky, kolik pohádkových bytostí za celý večer potkaly. Bílá paní potom pěti vylosovaným šťastlivcům předala malou pozornost. Sladká odměna v podobě lízátka a bonbónů čekala ale na všechny zúčastněné. Rozloučili jsme se po závěrečném vypuštění lampiónů štěstí, u kterých jsme si všichni něco přáli.
Celou akci pořádala PS Kamenec a z naší skupiny se jí zúčastnili: Naty se Simčou, Lenka, Verča, Renča a Juráš.
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Podzimní prázdniny.

Podzimní prázdniny


Pět podzimních dnů jsme strávili na nové „chatě“ ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zájem o akci byl větší, než je kapacita budovy. A proto vzkaz pro všechny: „Neváhejte se na naše akce přihlásit hned po rozeslání přihlášek“, ať můžete být s námi.
Na této akci jsme se věnovali nejen podzimní tématice, ale i pionýrským dovednostem v podobě vázání uzlů, luštění šifer apod. V těchto dovednostech a mnohých dalších se také zlepšovali naši budoucí instruktoři. V neděli do našich řad přibyli 4 noví instruktoři.
Věra Kubinová

Obrázek vstupu do části galerie Štrasburk – návštěva Evropského parlamentu.

Štrasburk – návštěva Evropského parlamentu


18. – 20. října 2010
Nabídku exkurze Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku využili hned 4 instruktoři a vedoucí z naší PS. V pondělí odpoledne jsme se sešli na nádraží v Ostravě společně s dalšími kamarády z jiných pionýrských skupin a vyjeli jsme do hlavního města. Do Prahy jsme dojeli ve večerních hodinách. Své spacáky jsme rozložili na Žižkově v klubovně 147. PS Galaxie.
V úterý ráno jsme se hned po budíčku přemístili k Hlavnímu nádraží, kde na nás už čekal autobus. Po několika hodinách a pár přestávkách jsme dojeli do Německa do krásné vesničky Oberharmersbach, kde jsme se ubytovali v hotelu Bären. Venku pršelo, tak jsme si večerní procházku po okolí moc neužili a raději jsme se šli pořádně vyspat na další den.
Ve středu ráno jsme po výborné snídani vyjeli do francouzského Štrasburku k Evropskému parlamentu. Kolem parlamentu bylo mnoho policistů, protože očekávali nějakou demonstraci. Po vstupu do EP nás čekala kontrola a odložení věcí a pak už samotná prohlídka. Nejdříve jsme shlédli prezentaci se základními údaji o parlamentu a následně nás čekala diskuze s MUDr. Jiřím Maštálkou, českým poslancem EP a zároveň naším hostitelem. Potom jsme se přemístili do obrovské kruhové místnosti, ve které jsme sledovali hlasování europoslanců, kterých bylo přes 700. Kromě hlasování jsme byli přítomni i projevu předsedy parlamentu Jerzyho Buzeka. Díky „kouzelné krabičky“ jsme si tento projev mohli poslechnout v různých jazycích. Z parlamentu jsme odcházeli se spoustou propagačních materiálů a už jsme se těšili na obhlídku centra města Štrasburk. Několikahodinový rozchod jsme využili k nakoupení dárků, prohlídce katedrály Notre Dame a jiných zajímavostí. Večerní cestu autobusem do Prahy jsme si zpříjemňovali sledováním filmů, u kterých většina z nás po náročném dni usnula.
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Pucliáda 2010.

Pucliáda 2010


Pionýrská skupina Šenov letos uspořádala tradiční Pucliádu v netradičním čase – na Jarmarku. Pucliáda je soutěž ve skládání „puclí“, které se mohl zúčastnit každý z vás a získat tak společenskou hru. U našeho stánku se nakonec zastavilo přes 70 účastníků různého věku. Vítězem se mohl stát ten, kdo v nejrychlejším čase poskládal k sobě správně 48 dílků a na obrázku se mu objevil strýček Skrblík, jeho synovci a Rampa.

Všem, kteří se zúčastnili, moc děkujeme a věříme, že se za rok zase uvidíme! Teď už přejdeme k vítězům. V každé kategorii mohl odměnu získat jen ten nejlepší a nejrychlejší „puclař“.

Výsledková listina


V kategorii do 10 let:
  1. Matěj Kroček
  2. Tereza Lajčoková
  3. Natálie Nohelová

Kategorie 11 – 17 let:
  1. Patrik Fuciman
  2. Jana Pavelková
  3. Markéta Sulková

A v kategorii od 18 let:
  1. Jan Chrástek
  2. David Orszulík
  3. Veronika Perzynová

Všechny výsledky si můžete prohlédnout na výsledkové listině Pucliády 2010.

Jiří Chrástek

Obrázek vstupu do části galerie Train For Change.

Train For Change


Někteří z nás se zúčastnily v létě mezinárodní akce Train for change.

Obrázek vstupu do části galerie Tábor I.turnus.

Tábor I.turnus


Bystřička 3. – 23. července 2010
Nastal čas letních prázdnin. 17. sezóna letních táborů PS Šenov na Bystřičce mohla začít. Ve středu 30. června vyrazilo několik dobrovolníků na Bystřičku, aby během tří dnů postavili na zelené louce tábor. A nastala konečně sobota, na nádraží v Bystřičce zahoukal vlak a z něj vyskočily děti těšící se na 21 dní plných zážitků. Společně s dětmi přijel i králík v klobouku. Ano, byl to Bobek, protože tomu se nikdy z vyhřátého klobouku nechce!

Klobouk kouzelníka Pokustona, ve kterém žijí dva králíci – Bob a Bobek – znají snad všichni. Pro letošní celotáborovou hru jsme se tímto Večerníčkem inspirovali i my. Děti byly rozděleny do tří oddílů (KRÁLOVŠTÍ ANGORÁCI, NÁMOŘNÍ BOBANI a BLANKYTNÍ PLYŠÁCI). Hned na začátku tábora si každý vyrobil svou pokladničku – prasátko. Bob a Bobek totiž v Třeboni pracovali, aby si mohli koupit mrkev nebo zmrzlinu a co neprojedli, to naspořili. Proto jsme také celý týden pracovali a za práci dostávali peníze „bobany“ a spořili jsme do svých prasátek. A tak si děti vyzkoušely například práci na stavbě, uklízení ulice nebo práci v restauraci. V sobotu se pak tábor proměnil v Jarmark, na kterém děti mohly své „bobany“ utratit. A že bylo za co utrácet. Byla připravena střelba z luku, ze vzduchovky, prodej štěstíček, ve kterých vyhrával každý, stánek s občerstvením, ve kterém bylo možno zakoupit třeba párky v rohlíku nebo sladkosti. Kdo chtěl, koupil si tričko, pexeso, náušnice, omalovánku… A velice lákavý byl prodej lístků na večerní diskotéku pod širým nebem, barevné spreje na vlasy nebo konfety.

Během druhého týdne nám začal klobouk létat. Díky tomu jsme navštívili spoustu zemí, poznali jejich kulturu, zvyky. Byli jsme například v Egyptě, v Las Vegas nebo v Benátkách. Začátek třetího týdne nezačal příliš vesele, protože nám klobouk shořel. Děti zjistily telefonní číslo na Pokustona a volaly mu, jestli by jim neporadil, co mají dělat. Pokuston byl zrovna na vystoupení v Rio de Janeiru. Poradil jim, že musí získat kouzelný létající prach, který on už bohužel nemá. Celý poslední týden proto děti pomáhaly všem známým kouzelníkům jako je Harry Potter, Rumburak, Copperfield nebo Saxana, aby kouzelný prach získaly. Na závěr tábora děti čekala cesta za Pokustonem. Došly až ke klobouku, který posypaly kouzelným létajícím prachem, klobouk odletěl a…a přiletěl zpět plný sladkostí, knížek, vodních pistolek, zápisníčků, propisek… A už nás čekalo jen balení, loučení a závěrečná diskotéka.

Další táborový rok máme za sebou, kromě dobrodružství s Bobem a Bobkem jsme si zahráli i spoustu turnajů, her na louce, v lese, ale hlavně ve vodě, protože letos nám počasí přálo a sluníčko svítilo po celé tři týdny! Ani letos nechyběl např. táborový oheň, spaní pod širákem a výlety. S Bystřičkou jsme se na rok zase rozloučili, ale my se uvidíme už od září každý čtvrtek na oddílových schůzkách a taky na akcích pořádaných Pionýrskou skupinou Šenov!
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Velikonoce.

Velikonoce


Nýdek – základna DDM Třinec
1.–4.dubna 2010
1. dubna 2010 se vydalo pár statečných bojovníků vlakem a pak autobusem na velikonoční výpravu do Nýdku. Jelikož je však autobusová zastávka poměrně daleko od chaty, svezl Juráš dětem batohy autem, následně dovezl všechny holky a nakonec i kluky. Než však kluci přijeli, rozhodly jsme se pomstít za všechna velikonoční utrpení, která nám každým rokem způsobují. Rozházely jsme po okolním lese jejich batohy, zavřely bránu a rozhodly se, že je dovnitř nepustíme. Pár svižných kluků však bránu přelezlo a než jsme se stačily zamknout v chatě, kterou jsme nazvaly „Dívčím Hradem“, dvě holky nám zajali. Po dlouhém smlouvání došlo k výměně. Holky byly propuštěny ze zajetí a kluci dostali klíček od brány a zbraně pro všechny. Poté konečně odtáhli rozbít své tábořiště na nedaleké hřiště.
Když druhý den ráno začalo sněžit a stany od kluků spíše připomínaly iglú, zželelo se nám jich a pustily jsme je do jednoho pokoje. Po celodenním zápasení v různých středověkých disciplínách jako je lukostřelba či bloudění v katakombách však bylo jasné, že kluci nedostali první pokoj ze soucitu, ale že si ho poctivě vybojovali a v následujících dnech i celý zbytek chaty. Holky se však statečně bránily a tak nakonec dostali všichni stejnou odměnu a i naše zadnice zůstaly ušetřeny.
Kromě bojů mezi děvčaty a chlapci měli všichni ještě tajné úkoly a tak se mezi námi šířila strašná nemoc zelených vlasů, Romeo s Julií se i přes znepřátelené rodiny vzali, čarodějnice začarovaly celý svět a někdo nám otrávil čaj. Naštěstí jen solí.
Nakonec jsme došly k závěru, že bez kluků to není taková sranda a kluci zase zjistili, že se nemají před kým předvádět. Proto je na příští akci už nikam vyhánět nebudeme.
Lenka Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Aprílové Člobrdo.

Aprílové Člobrdo


Již 4. ročník turnaje ve známé hře „Člověče, nezlob se!“ pořádala Pionýrská skupina J. A. Komenského v sobotu 27. března 2010. Do Ostravy-Poruby se vydalo zkusit své štěstí ve hře a reprezentovat PS Šenov devět lidí. Po rozlosování a upřesnění pravidel se 40 účastníků zmocnilo kostek a u 10 hracích plánů začal boj mezi červenými, modrými, žlutými a zelenými figurkami. Jak už to tak bývá, když člověk potřeboval šestku, tak na kostce pořád padala jednička a když už mu chyběl poslední krůček do domečku, tak jednička ne a ne padnout… Do závěrečného finále v mladší kategorii se z naší skupiny neprobojoval nikdo, ale v kategorii 15+ jsme měli rovnou dva zástupce, z nichž krásné 3. místo získal Hanys Chrástek a na pomyslný stupínek vítězů se postavila Věrka Třísková! Jako skupina jsme obsadili 2. místo a dostali jsme velkého stříbrného „pinčlíka“, takže gratulace patří všem zúčastněným!
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie RVVZ.

RVVZ


Hukvaldy 19. – 21. března 2010
Ptáte se, co je to RVVZ? Pod těmito písmeny se skrývá Regionální Vzájemná Výměna Zkušeností. Je to akce pořádaná RADAMOKem, což je Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje. Tato akce je určena pro všechny lidi starší 15 let, co pracují s dětmi. Letos se na jubilejní 10. „eRVéVéZetku“ do základní školy Leoše Janáčka sjelo na 120 účastníků a z toho byla čtyřicítka účastníků ze Slovenska z Rady mládeže Žilinského kraje. Sešli se zde lidé z organizací jako je např. Pionýr, Junák, SKaKS Dakota, z Asociace TOM, Duhy aj. Ze Slovenska se jednalo o organizace jako je Domka, eRKO, NODAM a další.
V pátek jsme se po prezenci ubytovali do tříd a čekali na oficiální zahájení. Po přivítání a představení jednotlivých programových bloků nás k tanci vyzvala hudební skupina Rotax. Pak následovalo biketrialové exhibiční vystoupení členů ostravského občanského sdružení Metan trials a přišel také kouzelník Ondřej Sládek, mistr České republiky v moderní magii. O půlnoci jsme vypustili deset lampionů štěstí a tím bylo zahájení ukončeno.
V sobotu po snídani už následovaly programové bloky, stačilo si jen vybrat z bohaté nabídky. Z rukodělných činností stojí za zmínku ubrousková technika, malování na tričko, zdobení perníčků, smalty, pletení náramků z bavlnek, zvířátka z perliček nebo tvoření z polymerových hmot. Nechyběly ani sportovní aktivity jako je airsoft, lakros nebo tai-chi, ale i spousta dalších zajímavých bloků jako je numerologie, debrujáři, první pomoc, masáže aj. Po celou dobu byla také zpřístupněna místnost, ve které byl nespočet deskových her. V sobotu večer nás čekala relaxace v aquaparku v Olešné a po návratu se odvážlivci zúčastnili noční hry. V neděli dopoledne pro nás ještě byly připraveny programové bloky a pak jsme se rozjeli všichni domů. Juráš, Lenka, Marťa T. a Verča – tito lidé z naší pionýrské skupiny si na této akci „dobili baterky“ pro další činnost s dětmi.
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Jarní prázdniny.

Jarní prázdniny


Jasení – základna DDM Jablunkov 20.–26.2 2010
I letos jsme se všichni rozhodli strávit jarní prázdniny na základně DDM Jablunkov. Po příjezdu se děti rozdělily do dvou oddílů, aby mezi sebou mohly soupeřit v celopobytové hře ''PO STOPÁCH YETTIHO''. Tyto oddíly si poté vymyslely svůj znak a název. První oddíl si vybral jméno KEDLUBNI a druhý ŠPRTI. Celopobytová hra je zavedla až do dalekých Himalájí, kde musely čelit například divoké zvěři a počasí. Po velmi vyrovnaném souboji nakonec vyhrálo s náskokem jednoho bodu družstvo Šprtů. Během celého pobytu si děti dále zahrály mnoho oblíbených her. Mezi ty nejoblíbenější patřil Sardel, Městečko Palermo, Kočička, Čokoláda nebo Tichá pošta. Došlo také na velice oblíbenou stezku odvahy, kterou jsme si všichni velmi užili. Nakonec dorazil uznávaný host DJ Lafo, který nám poslední večer připravil skvělou diskotéku, čímž slavnostně zakončil náš pobyt. Děti před odjezdem dostaly sladkosti a poté už zbývala jen smutná a zdlouhavá cesta na vlak. Sněhová nadílka nám letos sice nepřála tak jako loni, ale všem se nám akce líbila a pořádně jsme si týden na horách užili!
Jan Tříska

Hop Nahoru