Jméno:
Heslo:

<<    / 2024   >>
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Fotogalerie2014
Obrázek vstupu do části galerie Vánoční schůzka.

Vánoční schůzka


Obrázek vstupu do části galerie Noc v pekle.

Noc v pekle


Přiblížil se vánoční čas a i Mikulášovi se v kalendáři přibližoval jeho velký den. V tom čase naše dítka dostala povolávací rozkaz, aby nastoupila svůj adekvátní trest v horkých hlubinách pekla. Je tomu tak každý rok. Mikuláš s čertem účtují od domu k domu a vybírají ty podařenější kousky do své sbírky. Nic jsme si nenalhávali, a pozvali jsme rovnou všechny mladé pionýry. Každý měl nějaký ten vroubek a čerti se na ně chystali ve velkém.

A pak přišel ten příšerný chlap Mikuláš a sdělil nám čertům, přisluhovačům pekelným, že jim musíme dát ještě jednu šanci. Jsme snad dětský koutek? Tak to teda ne! Když další šanci, tak jedině podle čertovských pravidel. A běda tomu, kdo je nezvládne.

Strhl se tedy boj o osvobození hříšných duší. Děti oškrabovaly pekelnou bramboru, které se nemohly dotknout. Probíraly čertům kožichy od blech. Přepisovaly sešit nepořádných čertíků. Hledaly druhé ponožky do páru atd...

Žel, všechny děti to zvládly. Některé sice s odřenýma "uchama", ale zvládly. Mikuláš jim potom ještě rozdal zásoby čertího guláše a uspořádal pekelnou diskotéku.

Když i vášnivá srdce ochabla únavou z tance, odebrali jsme se všichni do spacáků. Další den jsme řádně poklidili, abychom s čistou duší nehřešili a rozešli se domů. Bylo to fajn, ahoj příště.
Lucifer

Obrázek vstupu do části galerie Podzimky.

Podzimky


První prázdniny ve školním roce 2014 – 2015 jsme, jako každoročně, prožili na základně DDM Třinec v Nýdku – Hluchové. Plných pět dní volna 34 dětem ukázkově svítilo sluníčko. Mohli jsme tak nasytit plíce při hrách a soutěžích čerstvým horským vzduchem. Týmy Fialových, Červených, Zelených a Modrých si hned první den pobytu v sobotu zahrály dvě bojovky v lese. V neděli jsme měli půjčený „mega míč“ na KIN-BALL, který mají i dospělí problém chytit pro jeho velikost. Turnaj v KIN-BALLU na oploceném volejbalovém hřišti u základny byl velká zábava. Mezi další oblíbené venkovní aktivity patřily hry s padákem, střelba z luku na terč a míčové hry – americká vybíjená nebo „kolotoč“. V pondělí nás čekal malý výlet na okolní kopce. Ze základny ti mladší vyšlapali na Malý Stožek, pak pokračovali na Velký Stožek a přes Filipku došli zase na základnu. Ti starší si tuto cca 7 km trasu prošli opačným směrem. Odměnou byl nádherný výhled až na hory na Slovensku, i když ho trochu pokazil „smogový mrak“ nad Třineckem. V úterý byla uspořádána netradiční olympiáda jednotlivců i týmů. Děti soutěžily např. ve slalomu, ve skládání zápalek do krabičky, v obouvání židlí poslepu, skákaly v pytli, bloudily v zrcadlovém bludišti nebo skákaly přes lano. Samozřejmě nuda nebyla ani uvnitř budovy. Trénovali jsme morseovku a uzlování, pak následovala Uzlařská regata. Taky děti vyráběly podzimní obrázky z listů, odlévaly ze sádry odlitky nebo skládaly obrázky z čajových obalů. Stále obsazená byla i „pinpongárna“. Velkou zábavou byla schovávaná po tmě nazvaná SARDEL. Po sečtení všech bodů za soutěže a hry vyhráli Fialoví, o druhé místo se dělili Červení a Modří, třetí místo patřilo Zeleným. Sladké odměny čekaly na všechny děti. Strava pětkrát denně a pravidelný pitný režim byla samozřejmostí.

Těch 5 dní uběhlo jako voda a mnohým se domů vůbec nechtělo. Všechno jednou musí skončit, ale my už se těšíme na další akci, třeba na Jarní prázdniny 2015, kdy pojedeme do Dobratic pod Prašivou.
Za PS Šenov Renata Chrástková

Obrázek vstupu do části galerie Pucliáda.

Pucliáda


30. srpna 2014
I letos se nám potvrdilo, že Pionýr není jen pro děti a že i dospěláci si rádi hrají a soutěží. Na již tradiční Puzzliádě, která probíhá v rámci Jarmarku v Šenově, změřilo své síly celkem 74 soutěžících. Největší zastoupení měla právě nejstarší kategorie 16+. Z 19 statečných byla nejrychlejší a nejlepší hru roku 2009 „Dominion“ s rozšířením „Tajná skrýš“ si vyskládala s časem 9:07 PETRA KLEVCOVÁ. Vlastní dospěláckou kategorii měli vedoucí Pionýrské skupiny Šenov. HANYS CHRÁSTEK byl o minutu pomalejší než Petra, leč na vítězství v kategorii mu to stačilo a domů si odnesl hru „Ubongo“. Nejméně početná byla jako obvykle kategorie 13 – 15 let. Na výhru společenské hry „Hobit“ stačilo JIRKOVI HÁJÍČKOVI porazit jen 4 protihráče. O něco těžší to měla VERONIKA KOVÁCSOVÁ, která od nás právem dostala hru „Hurá do kempu“. Na 48 dílků rozstříhané šmouly se podařilo nejrychleji poskládat KARIN POLÁŠKOVÉ, která už určitě doma hraje karetní hru „Samurajský meč“. Obdiv si zaslouží samozřejmě i nejmladší účastníci a z nich především LINDA KUNTOŠOVÁ, která vyhrála hru „Moje první obrázky“. Všem vítězům gratulujeme a věříme, že se výhry líbily. Děkujeme také všem zúčastněným, že si umí hrát… KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ!
Lenka Chrástková

Obrázek vstupu do části galerie Tábor II - Madagaskar.

Tábor II - Madagaskar


Obrázek vstupu do části galerie Tábor I - Wanted podobenky.

Tábor I - Wanted podobenky


Obrázek vstupu do části galerie Tábor I - Western.

Tábor I - Western


Slunce se sklání k obzoru. Kapky potu stékají po drsných tvářích pistolníků. Ruce, ačkoli jsou naprosto v klidu, mají svaly napnuté k prasknutí. Oči strnule sledují protivníka. Takto strnule stojí už minuty – možná víc. Čas určují jen hodiny na věži, sekundová ručička chybí, jen minutová ukáže správnou chvíli...

Tento obrázek jistě znáte z filmů plných neohrožených mužů, rudých indiánů a krásných dívek. Než se však naši hrdinové chopí svých nenabitých celodřevěných koltů a trefí se do elektronického tlačítka mistra Lazara, které neomylně určí, kdo je nejrychlejším pistolníkem v širém kraji, vězte, že divoký západ z knížek Karla Maye nebo z drsných filmů Hollywoodu najdete i mezi Valašským Meziříčím a Vsetínem – v malé obci Bystřička. Letos vyrostlo na známé louce paní Michalíkové westernové městečko s vlastním hangárovým saloonem, indiánským teepee a spoustou stanových domečků s mnoha dalšími důležitými lidmi. Společně s dvaačtyřiceti dětmi jsme se prostříleli třemi týdny plných dobrodružství a nebezpečných situací. Jistě si říkáte, co za „dobrodrůžo“ asi malé děti mohou zažít, ale zvažte, jestli byste zvládli zastavit vlak pouze s koněm, zdali byste vystopovali bandity, kteří unesli prezidenta nebo osvobodili spoustu otroků ze spárů otroctví. Děti to zvládly a ještě se u toho královsky bavily.

Společně strávené chvíle nám dlouho zůstanou v paměti a doufejme, že se nás co nejvíce sejde i příští rok na stejném místě.
Juráš Chrástek

... a jako bonus video s westernovým tanečkem.

Obrázek vstupu do části galerie Bambiriáda.

Bambiriáda


Již 15. ročník aktivní prezentace spolků, občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času se konal v Ostravě na loukách u Koliby v okrajové části Bělského lesa. Během tří dnů (23. 5. - 25. 5. 2014) navštívilo Bambiriádu přes 13.000 lidí. Pionýři ze Šenova ani letos nechyběli.

Tři dny plné sluníčka, aktivit nejen pro děti a pódiových vystoupení - tak vypadal bambiriádní víkend. Pionýrský pejsek, který na louce pobíhal, tančil a dováděl s dětmi, zval všechny návštěvníky do „piostanu“. Malí nebo velcí – všichni bez rozdílu se snažili splnit sedm zkoušek, aby získali pilotní průkaz a mohli odcestovat raketoplánem na planetu Pionýr. A na co všechno se musí správný pilot připravit? Ve vesmíru neexistuje nahoře nebo dole a tak i orientace je značně ztížená. Rovnováha může být dovednost rozhodující mezi životem a smrtí. Je důležité umět odrazit nebezpečné asteroidy, které ohrožují vesmírnou loď. Dále musí každý správný kosmonaut umět složit vesmírnou stanici. Jednou z disciplín byla také simulace obrovského gravitačního přetížení. A už jste se zkoušeli najíst ve stavu beztíže, kdy jídlo nedrží na talíři a poletuje si? A pozor na vesmírné souboje. Je důležité se umět rychle zorientovat a zničit svého nepřítele. Pokud adept na pilotní průkaz vše zvládnul, dostal kromě potvrzeného pilotního průkazu i sladkou odměnu, propagační materiály, pozvánky na letní tábory, magnetky s pionýrským pejskem kosmonautem a také si mohli vyrobit svou vlastní placku (button).

A víte, že se na Bambiriádě dal najít i poklad? Stačilo mít s sebou GPSku nebo chytrý mobilní telefon a pomocí gps souřadnic najít 4 krabičky plné odměn, které byly ukryty v blízkém okruhu Bambiriády.

V sobotu vzali naši vedoucí – Lenka s Jurášem – na Bambiriádu i děti z oddílu. Kromě Bambiriády navštívili i Hasičské muzeum v Ostravě, kde bylo pro účastníky Bambiriády zvýhodněné vstupné.

Byl to hezký víkend a všem patří velké poděkování – organizátorům, vystavovatelům, účastníkům na pódiu a v neposlední řadě i návštěvníkům.
Veronika Perzynová

Obrázek vstupu do části galerie Člobrdo.

Člobrdo


Obrázek vstupu do části galerie Jarní prázdniny.

Jarní prázdniny


Ostravsko konečně nadšeně uvítalo Jarní prázdniny. Úkoly byly zapomenuty, ti šťastnější zvesela vyhlíželi týden prázdnin a ti méně šťastní po víkendu zase vyrazili do práce – a dvacet čtyři odvážných dětí s pionýry ze Šenova vyrazilo do Beskyd – Pod Krásnou.

Pro děti byla mimo různé jiné kratochvíle připravená i týdenní hra, jež rozhodně nebyla pro slabší povahy. Děti se po oddílech vtělily do rolí speciální jednotky agentů FBI, která nesla na svých bedrech ochranu nám známé civilizace před hladovými mimozemšťany, špatně naladěným mytickým neřádstvem, či zplozenci pekel a dopřávaly nám tak ničím nerušený spánek v blažené nevědomosti a v bezpečí našich domovů.

Během výcviku, kterým každý agent musel projít, se děti naučily vyslyšet svou intuici, přesné střelbě, seznámit se před akcí se svým okolím a být kdykoli připraven k akci. Bohužel je sebedokonalejší výcvik nemohl plně připravit na to, co mělo přijít. Zjistily, že zbavit se přízraku Bludného Holanďana není žádná procházka růžovým sadem. Pravá a nefalšovaná Baba Jaga s nerudnou povahou a bradavicí je nehořlavá, což situaci mnohdy zkomplikuje, a prostě nechytne a nechytne, i když jistí dozajista špatně informovaní autoři pohádek tvrdí opak. A víte, že není radno se Medúze dívat do kukadel? A automobilová honička s prchajícími zločinci po německé dálnici, i přesto že vám pomáhají Simír a Gerchán, je plná smyků a kulek co sviští rychlostí střel laserových zbraní z Hvězdných válek a tudíž je nebezpečnější a vražednější než procházka po rozsypaném legu. Prostě paráda.

Ke konci týdne se k nám na akci přidal i sníh – sněžilo a sněžilo. A my šli na výlet. Ze začátku jsme se plahočili nadšeně a sněhové kuličky létaly z jednoho konce konvoje na druhý. A pořád sněžilo … a sněžilo. V půlce výletu se nadšení začalo postupně vytrácet. A sněhové kuličky taky. Zbyl jen ten nenávistný pohled na tuny sněhu a na vůdce výpravy, který, a to si přiznejme, občas krapet zabloudil. Druhý den přestalo sněžit a my jsme se znovu suší a nadšení vrhli na to množství stavebního a bojového materiálu – nakonec došlo i na dobývání pevnosti.

Nejlepší agenti byli vyhlášeni, ceny rozdány a nastal čas se sbalit, najít některé zatoulané svršky, uklidit a pomačkat se na rozloučenou…

Jarňáky byly povedené, o čemž svědčil i smutný odchod z chaty na cestu domů. Ještě štěstí, že nám zůstaly ty zážitky, které sklerotikům sice nevydrží moc dlouho, ale ostatní si za čas i sem tam vzpomenou. A taky fotky, které si člověk může vždycky vyhledat na webových stránkách pssenov.pionyr.cz.
Jáá

Obrázek vstupu do části galerie Ples Pionýrské skupiny Šenov.

Ples Pionýrské skupiny Šenov


Byla sobota 25. ledna 2014 a odbila devatenáctá hodina. Někteří už postávali venku a netrpělivě pokukovali po teple tanečního sálu, jiní neriskovali mrazivou noc a přijeli až načas, ale všichni očekávali velkolepé záležitosti. Všichni přišli se stejným důvodem. Rozhýbat kosti, natáhnout pár svalů a ve víru tance vyjádřit svou svobodnou vůli a radost ze života. Hudba začala hrát a i organizátoři měli pěsti zatnuté a modlili se, aby kapela byla dosti kvalitní a neurazila jemná ouška pozvaných hostí. Po pár minutách bylo rozhodnuto. Tihle pánové z formace The Another Way vědí, co dělají. Mnoho pochvalných slov jsem si vyposlechl za výběr kapely a uklidnil svou bujnou fantazii o pískajícím davu a dalších formách defenestrací. Hromada lidí mě překvapila nevázaností s jakou se začalo tančit. Snad druhou či třetí píseň byl parket plný. Řekl jsem si, že je to známka dobrého kolektivu a vrhl se k ostatním křepčit ze všech sil. Pionýrský ples byl zárukou skvělé party a párty, takže mi večer uběhl velmi rychle.

Hodina duchů oznámila svůj příchod a polovina sálu mi ukazovala prstem na hodinky. Chápu, začíná tombola a ceny nejsou vůbec špatné. Dary od všech lidí z pionýrského okolí a firem s dobrou reputací. A kdo nám ceny daroval? Komu patří velké poděkování? Tak tedy: Cukrárna Ollie´s, Jazyková škola Lite, Knihcentrum, Divadlo Petra Bezruče, pánům ze Zahradnictví Lampart a Mec, Autoškola Nakládal, Květinářství Lilie, www.brzymaminkou.cz, FantasyObchod a i pan starosta z města Šenova nám donesl balíček k rozdání. Rychle rozdat ceny, poblahopřát šťastlivcům a hurá na parket, kde necháme poslední zbytky sil a protančíme se do brzkého zimního rána.

Nakonec rozehnat zbytky tancechtivých a rozvrkočených jedinců, rozloučit se s báječnou obsluhou restaurace Horakůvka a vypařit se do říše měkkých postelí a báječných snů. Jako organizátor fajfkuji a označuji splněno, jako účastník hvízdám, jásám a řvu: „Kdy bude další?“
Juráš Chrástek

Hop Nahoru